torsdag 27 oktober 2016

8B, 8C: Planering i TEKNIK v 45-48



Elektronik

Under perioden: v. 45-48

I undervisningen:

Läsa kapitlet om elektronik, fysikboken s.256-265.

Elektroniska komponenter - ta reda på deras funktion, användningsområden och symboler.
Batteri, lampa, strömbrytare, tungelement, motstånd, potentiometer, fotomotstånd, kondensator, lysdiod, transistor, mikrofon, amperemeter, högtalare.

Lära sig att rita kopplingsscheman med korrekta symboler.

Jobba med elektroniksats. Individuellt.

Konkreta mål:

Ni ska kunna hur ovan nämnda elektronikkomponenter fungerar, vad de används till och hur man ritar dem i kopplingsscheman.
Ni ska kunna beskriva hur olika delar samverkar för att uppnå en önskad funktion.
Ni ska i största möjliga mån använda er av ämnesspecifika begrepp.
Ni ska dokumentera ert arbete med de elva uppgifterna. Frågorna ska besvaras. Kopplingsscheman ska ritas. Skickas in digitalt.

Examinationsuppgifter:

Ni ska på lektionstid genomföra alla de elva uppgifterna som finns i kompendiet Elektroniksats som ni kan ladda ner genom att klicka på länken:

https://drive.google.com/file/d/0B8vGYUqASyiGdlpuVkY3dEVjZFE/view

Ni ska lämna in svaren på uppgifterna digitalt. Gör ett dokument i Word. Döp det till Elektronik + ditt namn. Inlämning senast måndag v.49, 12 december.

Syfte

Teknik - Årskurs 7-9

Undervisningen i ämnet teknik ska syfta till att eleverna utvecklar sitt tekniska kunnande och sin tekniska medvetenhet så att de kan orientera sig och agera i en teknikintensiv värld.
Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar intresse för teknik och förmåga att ta sig an tekniska utmaningar på ett medvetet och innovativt sätt.
Genom undervisningen ska eleverna ges förutsättningar att utveckla kunskaper om tekniken i vardagen och förtrogenhet med ämnets specifika uttrycksformer och begrepp.
Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar kunskaper om hur man kan lösa olika problem och uppfylla behov med hjälp av teknik.

Centralt innehåll

Teknik - Årskurs 7-9

Tekniska lösningar

Styr- och reglersystem i tekniska lösningar för överföring och kontroll av kraft och rörelse.
Grundläggande elektronik och elektroniska komponenter, till exempel lysdioder och enkla förstärkare.

Kunskapskrav

Teknik - Årskurs 7-9

E-nivåC-nivåA-nivå
Eleven kan undersöka olika tekniska lösningar i vardagen och med viss användning av ämnesspecifika begrepp beskriva hur enkelt identifierbara delar samverkar för att uppnå ändamålsenlighet och funktion.Eleven kan undersöka olika tekniska lösningar i vardagen och med relativt god användning av ämnesspecifika begrepp beskriva hur ingående delar samverkar för att uppnå ändamålsenlighet och funktion.Eleven kan undersöka olika tekniska lösningar i vardagen och med god användning av ämnesspecifika begrepp beskriva hur ingående delar samverkar för att uppnå ändamålsenlighet och funktion och visar då på andra liknande lösningar.
Eleven gör enkla dokumentationer av arbetet med skisser, modeller, ritningar eller rapporter där intentionen i arbetet till viss del är synliggjord.Eleven gör utvecklade dokumentationer av arbetet med skisser, modeller, ritningar eller rapporter där intentionen i arbetet är relativt väl synliggjord.Eleven gör väl utvecklade dokumentationer av arbetet med skisser, modeller, ritningar eller rapporter där intentionen i arbetet är väl synliggjord.

onsdag 26 oktober 2016

8A engelska v 45 och v 46

Under v. 45 jobbar vi med Unit 6 "Creepy"
Ni läser/ lyssnar på texterna på dator och gör sedan webbövningarna till texterna.
När ni är klara så jobbar ni med övningarna i arbetshäftet.

V. 46 Onsdag 16 nov så redovisar ni ert jobb.
Vill du så kan du spela in ljudfiler till ditt bildspel istället för att prata inför gruppen.

/Ulrika

måndag 24 oktober 2016

SO -Vecka 43 (Klass 8B)

Denna vecka arbetar vi vidare med hinduismen och buddhismen.
Vi kommer att se på den muntliga uppgiften "Grupparbete inriktningar"
Se hela uppgiften på IST-Lärande.

//Daniel

fredag 21 oktober 2016

Må-bra-dag 8A/8E fre v 43

På fredag 28/10 kommer eleverna på Annexet (7C, 8A, 8E, 9C, Fk) att ha en schemabrytande dag i hälsans tecken. Detta innebär att alla ordinarie lektioner utgår den dagen och skoldagen pågår mellan 08.30-13.50. Medtag promenadvänliga skor.

/Annexets arbetslag

torsdag 20 oktober 2016

Franskaläxa till torsdag 28/10

De som inte gjorde sin muntliga redovisning om Belgien idag, kommer att få göra den på måndag.

Till på torsdag v 43 ska du träna på att läsa stycket Je t'aime s 32 i boken och översätta till svenska. Glosorna finns på glosor.eu att kunna stava och säga. Läs även om hur man använder demonstrativa pronomen på s 33.

Bon courage/Helene

onsdag 19 oktober 2016

Grupparbete religiösa inriktningar 8A & 8E

Här kommer instruktioner till grupparbetet om religiösa inriktningar inom de cirkulära religionerna.

Ni redovisar muntligt med visuellt stöd.
8A redovisar torsdag 27 oktober.
8E redovisar onsdag 26 oktober.

måndag 17 oktober 2016

Näringslära

8D nu hoppas jag att länken ska fungera. Passa på att gör frågorna så snart som möjligt annars får ni göra de på måndag på HKK lektionen.
Tack för idag, nästa vecka lagar vi fetaoslax eller thailax från HKK boken.

http://korturl.com/tif703

8A & 8D - Matematikplanering v.42-48

Matteplanering 8A och 8D.

Område: GEOMETRI

v.42 s.42-47
v.43 s.48-51
v.45 s.52-55 + diagnos
v.46 blå kurs/röd kurs
v.47 blå kurs/röd kurs
v.48 prov

8D prov onsdag 30 november.
8A prov torsdag 1 december.

Hjälp 8C + 8D





Elevhjälp

8C + 8D

Tisdag:
8C Genomgång av industriella revolutionen Minikurs franskarevolutionen
8D Minikurs Franskarevolutionen + Kahoot



Onsdag
8C
Franskarevolutionen (klart) 45 min + kahoot

SO - Vecka 42 (Klass 8 B)

Denna vecka kommer vi att starta med religion.
Vi kommer att läsa de cykliska religionerna
Digilär.se
Världsreligion
·       Hinduism

·      Buddhism

7//DANIEL

8B & 8C: Planering i matematik för v 42-43

Vecka 42: MÅL s 8-13
Börjar med kap 1 i matteboken: TAL
Genomgångar multiplikation och division med decimaltal.

Jag är på kurs under vecka 42. Vikarie är beställd.

Vecka 43: MÅL s 14-17
Genomgångar på att jämföra pris och antal, negativa tal och räkning med negativa tal (addition och subtraktion)

torsdag 13 oktober 2016

Franskaläxa till torsdag 20/10

Läxan är att träna på att skriva om Belgien på franska (manus till redovisningen) och sedan träna muntligt att berätta om landet (med hjälp av stödord/bilder i ditt bildspel). Till din hjälp har du förra veckans glosor (La Belgique) och förra veckans textläxa s 24-25. Se även planering i Schoolbook.

Bon courage! /Helene

Läxa till 20/10 Kläder och adjektiv

Klamotten och adjektiv

Du ska veta vad plagget heter och beskriva bilden på plagget du får då.

Der 
Pulli
Gürtel
Rock
Schal
Trainingsanzug

Die
Bluse
Hose
Jacke
Jeans
Mütze

Das
Cap
Hemd
Sweatshirt
T- shirt
..............................................
billig
teuer
hässlich
schick
süß
weich


onsdag 12 oktober 2016

Ämnesövergripande grupparbete 8E

Hej,
lägger in länken angående ert grupparbete om Nationella minoriteter
Tänk på att arbetet är ämnesövergripande, ni blir även bedömda i historia och samhällskunskap förutom i svenska.

tisdag 11 oktober 2016

8C+8D vecka 41

I veckan blir det lite olika

Jag börjar med 8Cs schema

Tisdag
Minikurs Franska revolutionen: http://1800talet.blogspot.se/2013/09/franska-revolutionen-1789.html

Extra!!! Berätta hur Shakespeare kunde förklara revolutionsstämningarna med citatet "Om nu bönderna inte har bröd så får de väl göra som jag och äta bakelser"

Att fundera på: Hur har Franska revolutionen och Amerikanska revolutionen påverkat dagens samhälle?

Onsdag
Think walk

Att fundera på frågan + Var Amerikanska revolutionen en revolution? Varför? eller varför inte? + repetition av begreppen

Fredag

Nyheter + minikurs industriella revolutionen http://1800talet.blogspot.se/2013/10/industriella-revolutionen_14.html

8D

Tisdag
Thinkwalk: repetition av begreppen + Var Amerikanska revolutionen en revolution? Varför? eller Varför inte?

Onsdag
Minikurs Franska revolutionen: http://1800talet.blogspot.se/2013/09/franska-revolutionen-1789.html
+ Thinkwalk: Hur har Franska revolutionen och Amerikanska revolutionen påverkat dagens samhälle?

Fredag
Nyheter

måndag 10 oktober 2016

SO- Vecka 41 (Klass 8B)

Vi arbetar vidare med uppgiften "Slavhandeln" och lämnar in den
skriftligt senast på lektionen på torsdag 13/10.
Förslag på länkar finns på Digilär.se
Tre revolutioner
Franska revolutionen
"Slavhandeln" uppgift 3

//Daniel

SMS från Soppero, analys för 8E

HÄR kommer en länk till de frågeställningar som vi ska jobba med i samband med läsning av SMS från Soppero.

Vi läser boken den här veckan under 4 lektioner och jobbar med frågeställningarna.

söndag 9 oktober 2016

Hem och konsumentkunskap

Alla klasser som Maria undervisar i HKK 8E, 8C och 8B ska använda sig av hemsidan för Hem och konsumentkunskap på Brönjaskolan



mvh Maria Lund

torsdag 6 oktober 2016

Franskaläxa till torsdag 13/10

Läs s 24-25 i textboken. Träna gärna på att berätta om landet, t ex La capitale de la Belgique s'appelle Bruxelles.

Träna även på orden (Glosor.eu) som du kommer att ha användning för när du berättar om Belgien el ngt annat land.

Bonne chance!
Helene

onsdag 5 oktober 2016

8B och 8C: PROV I KEMI

v 42

0nsdag 19/10     8C     Prov i kemi
Torsdag 20/10    8B     Prov i kemi

Följande begrepp tas upp:

  • Materia
  • Atomens byggnad
  • Molekyler
  • Joner
  • Atommodeller (Thomsons, Bohrs, Rutherfords), likheter och skillnader
  • Grundämne, inklusive metaller och icke metaller
  • Metallers egenskaper
  • Kemisk förening
  • Blandning och lösning, heterogen och homogen
Frågorna kommer att basera sig på fråga 1-10 som du har arbetat med i kemin.

8B & 8C: Matteprov på procent

Torsdag den 13/10 har 8B och 8C prov i matematik, procenträkning.

Godkänd nivå:
Växla mellan bråkform, decimalform och procentform.
Räkna ut procentsatsen.
Procentuell förändring.
Förändringsfaktor.
Förstå och använda procent vid jämförelser.

Över godkänd nivå:
Upprepade förändringar med förändringsfaktor
Procent med ekvationslösning.
Procent med algebra.



måndag 3 oktober 2016

8C+D Vecka 40

Lektion 1: Slutför filmen
Extra: Amerikanska revolutionen en minikurs http://1800talet.blogspot.se/2013/09/amerikanska-revolutionen.html
Vad är grejen med Franska revolutionen https://www.youtube.com/watch?v=bmHdfijE_24

Lektion 2: Genomgång av franska revolutionen (ca 5 min) * Revolutions soffan:
Beskrivning
Udda antal deltagare, minst nio. Skriv deltagarnas namn på varsin lapp som viks ihop.

Placera stolar i ring två och två, en stol mer än antalet deltagare. Fyra av stolarna placeras ihop och bildar "soffan".

Deltagarna delas upp i två lag. Ena laget har en deltagare mer det andra. T ex pojkar mot flickor. (Det måste på något sätt framgå vilket lag man tillhör.)

Deltagarna sätter sig på stolarna. På varannan stol från ena laget, och på varannan från det andra.
Varje deltagare får en hopvikt namnlapp som bara han själv får läsa.

Den som sitter vid en tom stol börjar. (I "soffan" räknas stolarna höra ihop två och två.)

Han ropar ett namn. Den som har namnet på sin lapp kommer och sätter sig på den tomma stolen. Dessa två byter nu lappar med varandra.

Den som nu sitter vid en tom stol ropar ett nytt namn etc. När man hållit på en stund kan man räkna ut vilka namn de som sitter i "soffan" har på sina lappar och på så sätt kalla ut motståndarna och i stället försöka få in sina egna.

Det lag vinner som lyckas placera fyra av sina deltagare samtidigt i "soffan".
OBS! Deltagarna får inte ropa det namn som står på deras egen lapp. Samma namn får inte heller ropas två gånger i följd!

Fast istället för namn så kör vi med olika begrepp från franska revolutionen: 

Revolution
En snabb och genomgripande förändring då något nytt skapas.

Uppror
Att någon med vapenmakt, eller annat våld, företar handling för att omstörta statsskicket.

Stånd/ståndssamhälle
De samhällsklasser som man tidigare räknade med i Sveriges och en del andra länders historia: adeln, prästerskapet, borgerskapet och bönderna/ ett samhälle baserat på skillnader mellan dessa grupper.

Mänskliga rättigheter
Rättigheter som alla människor bör ha. Till de viktigaste hör att alla ska ha rätt till liv, frihet och personlig säkerhet och att lagen gäller lika för alla. Ingen ska få utsättas för tortyr eller annan omänsklig behandling. Ingen ska behandlas vare sig bättre eller sämre på grund av hudfärg, kön, språk, religion eller politisk uppfattning

Majoritet
de flesta

Borgare/medelklass
En person som bodde i en stad.Under medeltiden kallades köpmän och hantverkare i städerna för detta.

Nationalförsamling (riksdag)
Den ena avdelningen av Frankrikes parlament, består av representanter som valts direkt av folket.

Grundlag
Särskilda lagar som styr hur landet ska styras (kan bara ändras om man röstar ja i riksdagen, väntar på ett nytt riksdagsval och röstar ja igen).

Skräckväldet
Benämning på tiden från september 1793 till juli 1794 under franska revolutionen. Tyranni.

Diktator
En politisk ledare som härskar enväldigt och som inte ger folket något inflytande.

Maktbalans
Samhällsvetenskaplig term för att beskriva rivaliserande stater eller allianser som har lika stor förmåga att förgöra varandra och därmed avstår från t.ex. ett militärt angrepp.

1789
Bastiljen stormades och revolutionen började

Giljotin
 Avrättningsverktyg, fallbila

Ludvig XVI
Kung av Frankrike under revolutionen

Marie Antoinette
 Drottning av Frankrike

Jean Paul Marat
Revolutions politiker, Cordeliererklubben

Robespierre 
Ledare av skräckväldet

Napoleon
Frankrikes kejsare

Lektion 3+4
Se ovan + nyhetskryss

SO - Vecka 40

Denna vecka arbetar vi med Triangelhandeln / Slavhandeln.

Digilär.se
Historia
Tre revolutioner
Uppgifter
Läs uppgiften
"Slaveri och triangelhandel"
Gör frågorna
samt filmen
https://www.youtube.com/watch?v=N5Xz8RaJZGE

//Daniel

Matematik 8B och 8C

v40

Du gör diagnosen klar, uppgift 4-6 och 8.
s 164-167, dvs förändringsfaktor, upprepade förändringar och procent med ekvationer och algebra.

v 41

Inlämningsuppgift.
Du repeterar inför provet.
Prov!

Fel på skolans telefoner

Hej föräldrar!
Sedan torsdag förra veckan har vi haft fel på skolans telefoner. Det är felanmält, men ännu inte åtgärdat. Tills dess att telefonerna fungerar, är det säkrast att kontakta oss via mejl.

söndag 2 oktober 2016

Glosor i spanska: grupp 1

Hej.
Jag påminner om läxan till måndag 3/10. Gloslistan heter D. Con destino a México 2.


  •   luego - sedan
  •   trabajar - att arbeta
  •   dice que - hon säger att
  •   fascinante - fascinerande
  •   es verdad - det är sant
  •   demasiado - alltför
  •   habitantes - invånare
  •   ¿en serio? - seriöst?
  •   entonces - då
  •   voy a tener tiempo - jag kommer att ha tid